Forside > Indholdsfortegnelse
Ligningsvejledningen 2011-2 www.tax.dk - skat og afgift
Skattesager:
<< D_A_2_8   D_A_2_10 >>
            D.A.2 Begrænset skattepligt
                  D.A.2.1 KSL § 2, stk. 1, nr. 1 - Lønindtægt
                  D.A.2.2 KSL § 2, stk. 1, nr. 2 - Bestyrelseshonorar mv.
                  D.A.2.3 KSL § 2, stk. 1, nr. 3 - Udlejning af arbejdskraft
                  D.A.2.4 KSL § 2, stk. 1, nr. 4 - Erhvervsvirksomhed
                  D.A.2.5 KSL § 2, stk. 1, nr. 5 - Fast ejendom
                  D.A.2.6 KSL § 2, stk. 1, nr. 6 - Udbytteindtægter - visse aktieafståelser
                  D.A.2.7 KSL § 2, stk. 1, nr. 7 - Konsulenthonorar
                  D.A.2.8 KSL § 2, stk. 1, nr. 8 - Royalty
                  D.A.2.9 KSL § 2, stk. 1, nr. 9 og 10 - Pensioner mv.

D.A.2.9 KSL § 2, stk. 1, nr. 9 og 10 - Pensioner mv.

Pensions- og forsikrings-udbetalinger Pensionsudbetalinger, som efter PBL afsnit I medregnes i den skattepligtige indkomst, er omfattet af den begrænsede skattepligt efter KSL § 2, stk. 1, nr. 9. Det gælder udbetalinger efter pensionsbeskatningslovens § 20, stk. 1 og stk. 2, og § 46, stk. 1, fx. pension fra en pensionsordning med løbende udbetalinger, udbetalinger fra rateforsikringer, udbetalinger fra kapitalforsikring.

Skatterådet anså i SKM.2008.755.SR, at der forelå begrænset skattepligt, og at Danmark havde beskatningsretten til en pension, der blev udbetalt til en tidligere pilot bosat på Malta. Skatterådet lagde til grund at der var tale om en invalidepension og ikke som anført en såkaldt certifikattabsforsikring.

I SKM.2009.217.LSR tog Landsskatteretten stilling til beskatningen af indekskontrakter. Landsskatteretten lagde til grund, at indekskontrakter var pensionsudbetalinger, der var omfattet af kildeskattelovens § 2, stk. 1, nr. 9, 10 og 11. Landsskatteretten lagde videre til grund, at der ikke var tale om en arbejdsgiverordning, idet det skal være anført i aftaledokumentet, om ordningen er led i en arbejdsgiverordning. Det var Landsskatterettens opfattelse, at indekskontrakterne var omfattet af art. 21 i dobbeltbeskatnings-overenskomsten mellem Danmark og New Zealand. Det følger af bestemmelsen, at indkomst, der ikke er nævnt i andre bestemmelser, som hovedregel skal skal beskattes i bopæsstaten (New Zealand). Artiklen har imidlertid den tilføjelse, at beskatning også kan finde sted i den anden stat i de tilfælde, hvor den omhandlende indkomst hidrører fra denne stat. Indekskontrakterne hidrørte fra Danmark. Derfor havde Danmark beskatningsretten. Beskatningen kunne kun gennemføres fra 2006, men ikke for tidligere år.

I henhold til KSL § 2, stk. 1, nr. 10, er vederlag for afløsning af pensionstilsagn, der ikke er afdækket i et pensionsinstitut, jf. LL § 7 O, stk. 1, nr. 3 og stk. 2, omfattet af den begrænsede skattepligt. Bestemmelsen tager sigte på pensionsordninger til direktører og andre ledende medarbejdere, som ikke kræves afdækket efter lov om tilsyn med firmapensionskasser.

Personer, som erhverver indkomst her i landet i form af pension og rådighedsløn samt lignende ydelser, når disse har sammenhæng med et tidligere tjenesteforhold, er begrænset skattepligtige af denne indkomst efter KSL § 2, stk. 1, nr. 10. Ligeledes er personer, som erhverver indkomst her fra landet i form af pension og rådighedsløn samt ligende ydelser, når disse har sammenhæng med et tidligere medlemskab af eller ydes til en tidligere medhjælp for bestyrelser, herunder kommunale bestyrelser mv., udvalg, kommissioner, råd, Folketinget og lignende begrænset skattepligtige af denne indkomst.

Bestemmelsen omfatter ministerpensioner og folketingspensioner, jf. SKM.2003.397.ØLR hvor en skatteyder, der modtog folketingspension, var fraflyttet Danmark og fuldt skattepligtig til Spanien. Landsretten fandt, at folketingspensionen var A-indkomst for skatteyderen i medfør af KSL § 43, stk. 2, litra g, jf. kildeskattebekendtgørelsens § 20, nr. 26. Den pågældende var derfor begrænset skattepligtig til Danmark af folketingspensionen.

Det er uden betydning, om det tjenesteforhold, som pensionen har sammenhæng med, vedrører arbejde, der har været udført i Danmark eller i udlandet, jf. skd. 15, s. 13.

Folkepension er omfattet af KSL § 2, stk. 1, nr. 11, jf. nedenfor D.A.2.10 KSL § 2, stk. 1, nr. 11 - 29 - Sociale ydelser mv..

Ved Danmarks opsigelse af DBO'erne med henholdsvis Frankrig og Spanien er der visse overgangsbestemmelser om beskatningsretten til pensioner, se Ligningsvejledning dobbeltbeskatning afsnit D.E Indgåede overenskomster og aftaler.Frankrig og D.E Indgåede overenskomster og aftaler.Spanien og SKM.2008.530.SKAT

Kilde: Skat

Læs også:

Hvorfor får færre medhold i Landsskatteretten?
Er SKAT blevet bedre til at træffe rigtige afgørelser? Er det faglige niveau blandt dommerne i Landsskatteretten faldet? Har sagsbehandlerne i Landsskatteretten for travlt?
Hvorfor får færre medhold...  

BEREGNER
Firmabil eller skattefri kørselsgodtgørelse i 2012?
Beregn, hvad der bedst kan betale sig. Resultatet afhænger bl.a. af, hvor mange kilometer der årligt køres i bilen, henholdsvis privat og erhvervsmæssigt. Men også afstanden mellem hjem og arbejdsplads, bilens nypris, renten på et eventuelt billån, benzinprisen, bilens brændstoføkonomi og udgifter til reparationer mv. har betydning.
Firmabil eller kørselsgodtgørelse...  

BEREGNER
Skatteberegning 2012 som Excel-regneark
Med dette Excel-regneark kan du beregne skatten for indkomståret 2012. Da der er tale om et regneark, er det muligt at gemme de indtastede oplysninger på din egen computer. Regnearket er udviklet i Microsoft Excel 97, men vil også kunne anvendes i senere versioner af Excel og i Open Office Calc.
Skatteberegning 2012 som Excel-regneark...  

ANALYSATOR
Svar ærligt, og lad Oraklet tale!
Har du mulighed for at leje et værelse ud i din bolig?
 
Svar på 12 spørgsmål, og hør hvad du kan gøre ved din skat! Behandling af oplysninger

BEREGNER
Udlejning af hus eller ejerlighed - bør man overveje kapitalafkastordningen eller virksomhedsskatteordningen?
Krisen på ejendomsmarkedet gør det nødvendigt for mange at leje det hus eller den ejerlejlighed ud, som de ikke kan få solgt. Foretag en beregning af, om det kan betale sig at anvende kapitalafkastordningen eller virksomhedsskatteordningen.
Udlejning...  

Tre forslag til bedre retssikkerhed i Landsskatteretten
Foranlediget af den kritik af Landsskatterettens sagsbehandling, som har været udtalt af Folketingets Ombudsmand, er læserne af TAX.DK siden 2009 blevet opfordret til at bidrage med forslag, der kan forbedre retssikkerheden i Landsskatteretten. Særligt tre temaer går igen blandt de indkomne forslag:
  • Uafhængighed
  • Obligatorisk høring af klageren
  • Bedre begrundelser
Tre forslag...  
Skattesager
Efteruddannelse for advokater og revisorer
Befordring
Arbejde langt fra bopælen
Lønmodtagere
Virksomheder
Ægteskab og samliv
Børn
Studerende
Fast ejendom
Bil
Pension
Værdipapirer
Arv og gave
Flytning til og fra Danmark
Køb af varer i udlandet
 
www.spiesinformation.dk ! Materialet på TAX.DK har alene til formål at informere generelt om udvalgte retsregler. Har du behov for at træffe beslutning om, hvorvidt - og i givet fald hvordan - du skal handle i et konkret tilfælde, bør du altid søge bistand hos en skatterådgiver eller anmode om et bindende svar fra SKAT.