|
Ved lov nr. 525 af 12. juni 2009 (harmonisering af selskabers aktie- og udbyttebeskatning m.v.) blev reglerne om beskatningen af selskabers aktieavancer og -udbytter væsentligt ændret. Ændringen indebar bl.a. en nyaffattelse af bestemmelsen i SEL § 13, stk. 1, nr. 2, og en ophævelse af bestemmelsen i SEL § 13, stk. 3. Samtidig blev også bestemmelsen i FBL § 10 ændret. De ændrede regler har virkning for udbytter, der udloddes fra og med den 1. januar 2010.
De ændrede regler indebærer, at selskaber - og dermed også fonde og foreninger - beskattes fuldt ud af udbytte af porteføljeaktier, dvs. aktier, der hverken er datterselskabsaktier eller koncernselskabsaktier, jf. FBL § 10, hvorefter bestemmelsen i SEL § 13, stk. 1, nr. 2, 2. pkt., finder tilsvarende anvendelse på fonde og foreninger omfattet af fondsbeskatningsloven. Ophævelsen af SEL § 13, stk. 3, indebærer, at hele udbyttebeløbet - og ikke som tidligere alene 66 pct. heraf - skal medregnes ved opgørelsen af den skattepligtige indkomst.
Porteføljeaktier er i ABL § 9 defineret negativt, nemlig som aktier, der ikke er datterselskabsaktier eller koncernselskabsaktier. Datterselskabsaktier og koncernselskabsaktier er igen defineret i ABL §§ 4 A og 4 B.
|