Forside > Indholdsfortegnelse
Den juridiske vejledning 2013-1 www.tax.dk - skat og afgift
<< A_A_8_6   A_A_9 >>
            A.A.8 Fristregler
                  A.A.8.1 Generelt om ansættelsesfrister
                  A.A.8.2 Ændringer vedr. indkomst- og ejendomsværdiskat
                  A.A.8.3 Ændringer vedrørende moms og afgifter
                  A.A.8.4 Genoptagelse af vurdering af fast ejendom
                  A.A.8.5 Særlige frister for told
                  A.A.8.6 Frist for korrektion af gaveanmeldelser
                  A.A.8.7 Frist for registrering af køretøjer

A.A.8.7 Frist for registrering af køretøjer

Indhold

Dette afsnit handler om frister for registrering af køretøjer.

Afsnittet indeholder:

  • Baggrund
  • Ordinær frist
  • Ekstraordinær frist
  • Reaktionsfrist.

Baggrund

Ved lov nr. 545 af 26. maj 2010 blev der i SFL indsat § 32a om frister for registrering af køretøjer.

SFL § 32a trådte i kraft 1. juli 2010.

Bemærk

SFL § 32a regulerer kun fristen for registreringen af køretøjet, fristerne for ansættelsen og ændring af de afledede afgifter reguleres af SFL § 31 og 32. Se afsnit A.A.8.3 Ændringer vedrørende moms og afgifter.

Ordinær frist

Skat kan ikke ændre en afgørelse om registrering af et køretøj senere end 6 måneder efter at afgørelsen er truffet. Se SFL § 32a, stk. 1, 1. pkt.

Ekstraordinær frist

Uanset fristen i SFL § 32a, stk. 1, 1. pkt. kan afgørelsen dog ændres i følgende tilfælde:

  • Hvis hidtidig praksis er endelig underkendt ved en dom, en landsskatteretskendelse eller en praksisændring offentliggjort af Skatteministeriet. Afgørelser, der er truffet før den afgørelse, der var til prøvelse i den sag, der resulterede i underkendelse af praksis, kan dog ikke ændres. Se SFL § 32a, stk. 1, nr. 1.
  • Hvis den, der har anmodet om registrering, eller nogen på dennes vegne forsætligt eller groft uagtsomt har bevirket, at afgørelsen er truffet på et forkert eller ufuldstændigt grundlag. Se SFL § 32a, stk. 1, nr. 2.
  • Hvis Færdselsstyrelsen efter regler udstedt i medfør af færdselsloven eller lov om godkendelse og syn af køretøjer ændrer eller tilbagekalder en godkendelse, og Færdselsstyrelsens afgørelse har afledte konsekvenser for registreringen af et køretøj, Se SFL § 32a, stk. 1, nr. 3.
  • Hvis SKAT konstaterer en åbenbar fejl i registreringen. Yderligere afgift i konsekvens af en ændring som nævnt i 1. pkt. pålægges fra tidspunktet for registreringsændringen. Se SFL § 32a, stk. 1, nr. 4.
  • Hvis SKAT efter anmodning fra den, der er registreret som ejer af et køretøj, giver tilladelse til ændring af afgørelsen, fordi der foreligger særlige omstændigheder. Se SFL § 32a, stk. 1, nr. 5.

Reaktionsfrist

Ændring af en afgørelse om registrering efter SFL § 32a, stk. 1, skal varsles af SKAT inden 6 måneder efter, at SKAT eller den som har anmodet om registreringen, har fået kundskab om det forhold, der begrunder fravigelse af den ordinære frist. Se SFL § 32a, stk. 2, 1. pkt.

Ændringen skal gennemføres senest 1 måned efter den dag, hvor ændringen er varslet. Se SFL § 32a, stk. 2, 2. pkt.

Hvis det har betydning for ejerens muligheder for at varetage sine interesser, skal SKAT, efter anmodning fra ejeren, imødekomme en anmodning om en rimelig fristforlængelse. Se SFL § 32a, stk. 2, 3. pkt.

SKAT kan, efter anmodning fra den registrerede ejer af et køretøj, dispensere fra fristen, hvis særlige omstændigheder taler for det. Se SFL § 32a, stk. 2, 4. pkt.

Kilde: Skat

Læs også:

BEREGNER
Skatteberegner 2013 som Excel-regneark
Med denne skatteberegner, kan du beregne skatten for indkomståret 2013. Da skatteberegneren har form af et Excel-regneark, er det muligt at gemme de indtastede oplysninger på din egen computer.
Skatteberegner 2013...
 

En beskidt eftertackling
 At man alligevel forfulgte en så tvivlsom sag, hænger formentlig sammen med, at udfaldet af kontrolsagerne skulle bruges som løftestang for at få gennemført en ændring af skattekontrolloven, således at udlejningsbureauerne fremover skulle forpligtes til at indberette udlejernes lejeindtægter til SKAT. Se hertil lovforslag 75, 2010/1, fremsat af skatteministeren den 17. november 2010. Loven blev vedtaget som lov 1560/2010.
En beskidt eftertackling...  

BEREGNER
Firmabil eller skattefri kørselsgodtgørelse i 2013?
Beregn, hvad der bedst kan betale sig. Resultatet afhænger bl.a. af, hvor mange kilometer der årligt køres i bilen, henholdsvis privat og erhvervsmæssigt. Men også afstanden mellem hjem og arbejdsplads, bilens nypris, renten på et eventuelt billån, benzinprisen, bilens brændstoføkonomi og udgifter til reparationer mv. har betydning.
Firmabil eller kørselsgodtgørelse...
 

Hvorfor får færre medhold i Landsskatteretten?
Er SKAT blevet bedre til at træffe rigtige afgørelser? Er det faglige niveau blandt dommerne i Landsskatteretten faldet? Har sagsbehandlerne i Landsskatteretten for travlt?
Hvorfor får færre medhold...  

BEREGNER
Udlejning af hus eller ejerlighed - kan kapitalafkastordningen eller virksomhedsskatteordningen betale sig?
Krisen på ejendomsmarkedet gør det nødvendigt for mange at leje det hus eller den ejerlejlighed ud, som de ikke kan få solgt. Foretag en beregning af, om det kan betale sig at anvende kapitalafkastordningen eller virksomhedsskatteordningen.
Udlejning...
 

 
Skatteberegnere
Skattesager
Befordring
Rejse
Erhvervsmæssige udgifter
Personalegoder
Lønmodtagere
Virksomheder
Ægteskab og samliv
Børn
Studerende
Bolig og fast ejendom
Motor
Pension
Aktier, obligationer og fordringer
Gaver, legater og gevinster
Arv og succession
Arbejde i udlandet
Flytning til og fra Danmark
Told og afgift
 A B D E F G H I J K L M O P R S T U V Æ Ø alle
 
Hyppigt stillede spørgsmål 
www.spiesinformation.dk ! Materialet på TAX.DK har alene til formål at informere generelt om udvalgte retsregler. Har du behov for at træffe beslutning om, hvorvidt - og i givet fald hvordan - du skal handle i et konkret tilfælde, bør du altid søge bistand hos en skatterådgiver eller anmode om et bindende svar fra SKAT.