Forside > Indholdsfortegnelse
Ligningsvejledningen 2012-1 www.tax.dk - skat og afgift
Skattesager:
<< A_F_1_5_2   A_F_1_7 >>
            A.F.1 Generelle fradrag for lønmodtagere
                  A.F.1.1 Rejseudgifter
                  A.F.1.2 Fradrag for udgifter til dobbelt husførelse
                  A.F.1.3 Udgift til pc med tilbehør
                  A.F.1.4 Kursusudgifter, Kongres- og studierejser
                  A.F.1.5 Flytteudgifter
                  A.F.1.6 Arbejde ude

A.F.1.6 Arbejde ude

Udgifter til fortæring anses som hovedregel for private. For at kunne opnå fradrag for udgifter hertil skal det dokumenteres, at udgiften har været nødvendig for indtægtens erhvervelse, og merudgiftens størrelse skal dokumenteres.

Det forekommer, at lønmodtagere anmoder om fradrag for udgifter til fortæring som følge af, at arbejdet medfører, at der må indtages et måltid ude.

  • Landsskatteretten har i en kendelse, offentliggjort i TOLD·SKAT Nyt, 1993.5.211 (TfS 1993, 82 LSR) fundet, at en skorstensfejers arbejde generelt var af en sådan karakter, at det var forbundet med merudgifter til fortæring. Det ansås dog ikke for godtgjort, at merudgiften oversteg bundfradraget i LL § 9, stk. 1.
  • Se desuden TOLD·SKAT Nyt 1992.24.852 (TfS 1992, 548 LSR), hvor en taxachauffør, der ikke havde spiselokale til rådighed, og som ikke måtte spise i bilen fik fradrag for nødvendige merudgifter til kost reduceret med egenværdien svarende til normal fortæringsudgift. På grundlag af den foreliggende dokumentation for de samlede fortæringsudgifter fandt Landsskatteretten ikke tilstrækkelig anledning til at ændre, det af skatteankenævnet udøvede skøn over størrelsen af de fradragsberettigede merudgifter (20 kr. pr. dag).
  • I TfS 1995, 298, der vedrørte indkomstårene 1982-87, kom landsretten til det resultat, at buschauffører ikke var berettigede til fradrag for merudgifter til fortæring efter den dagældende ligningsrådsanvisning om fradrag for udearbejde, da opholdslokalerne i de skure, der er opstillet ved endestationerne, ikke var uegnede som spiselokaler.
Kilde: Skat

Læs også:

Hvorfor får færre medhold i Landsskatteretten?
Er SKAT blevet bedre til at træffe rigtige afgørelser? Er det faglige niveau blandt dommerne i Landsskatteretten faldet? Har sagsbehandlerne i Landsskatteretten for travlt?
Hvorfor får færre medhold...  

BEREGNER
Firmabil eller skattefri kørselsgodtgørelse i 2012?
Beregn, hvad der bedst kan betale sig. Resultatet afhænger bl.a. af, hvor mange kilometer der årligt køres i bilen, henholdsvis privat og erhvervsmæssigt. Men også afstanden mellem hjem og arbejdsplads, bilens nypris, renten på et eventuelt billån, benzinprisen, bilens brændstoføkonomi og udgifter til reparationer mv. har betydning.
Firmabil eller kørselsgodtgørelse...  

BEREGNER
Skatteberegning 2012 som Excel-regneark
Med dette Excel-regneark kan du beregne skatten for indkomståret 2012. Da der er tale om et regneark, er det muligt at gemme de indtastede oplysninger på din egen computer. Regnearket er udviklet i Microsoft Excel 97, men vil også kunne anvendes i senere versioner af Excel og i Open Office Calc.
Skatteberegning 2012 som Excel-regneark...  

ANALYSATOR
Svar ærligt, og lad Oraklet tale!
Har du mulighed for at leje et værelse ud i din bolig?
 
Svar på 12 spørgsmål, og hør hvad du kan gøre ved din skat! Behandling af oplysninger

BEREGNER
Udlejning af hus eller ejerlighed - bør man overveje kapitalafkastordningen eller virksomhedsskatteordningen?
Krisen på ejendomsmarkedet gør det nødvendigt for mange at leje det hus eller den ejerlejlighed ud, som de ikke kan få solgt. Foretag en beregning af, om det kan betale sig at anvende kapitalafkastordningen eller virksomhedsskatteordningen.
Udlejning...  

Tre forslag til bedre retssikkerhed i Landsskatteretten
Foranlediget af den kritik af Landsskatterettens sagsbehandling, som har været udtalt af Folketingets Ombudsmand, er læserne af TAX.DK siden 2009 blevet opfordret til at bidrage med forslag, der kan forbedre retssikkerheden i Landsskatteretten. Særligt tre temaer går igen blandt de indkomne forslag:
  • Uafhængighed
  • Obligatorisk høring af klageren
  • Bedre begrundelser
Tre forslag...  
Skattesager
Efteruddannelse for advokater og revisorer
Befordring
Rejse
Erhvervsmæssige udgifter
Personalegoder
Lønmodtagere
Virksomheder
Ægteskab og samliv
Børn
Studerende
Bolig og fast ejendom
Motor
Pension
Aktier, obligationer og fordringer
Gaver, legater og gevinster
Arv og succession
Arbejde i udlandet
Flytning til- og fra Danmark
Told og afgift
Mere ...
 
www.spiesinformation.dk ! Materialet på TAX.DK har alene til formål at informere generelt om udvalgte retsregler. Har du behov for at træffe beslutning om, hvorvidt - og i givet fald hvordan - du skal handle i et konkret tilfælde, bør du altid søge bistand hos en skatterådgiver eller anmode om et bindende svar fra SKAT.