C.D.1.1.10.8 Investeringsinstitutter - bevisudstedende minimumsbeskattede
Indhold
I dette afsnit beskrives bl.a. hvad en bevisudstedende investeringsforening med minimumsbeskatning er, og hvordan foreningen beskattes.
Afsnittet indeholder:
- Hvad er en bevisudstedende investeringsforening med minimumsbeskatning? (C.D.1.1.10.8.1 Hvad er et bevisudstedende investeringsinstitut med minimumsbeskatning?)
- Hvordan beskattes en bevisudstedende investeringsforening med minimumsbeskatning? (C.D.1.1.10.8.2 Hvordan beskattes en bevisudstedende investeringsforening med minimumsbeskatning?)
- Hvornår skal det besluttes, at foreningen skal være minimumsbeskattet og beskattes af udbytter fra danske selskaber? (C.D.1.1.10.8.3 Hvornår skal det besluttes, at foreningen skal være minimumsbeskattet og beskattes af udbytter fra danske selskaber?)
- Skal minimumsindkomsten udloddes? (C.D.1.1.10.8.4 Skal minimumsindkomsten udloddes?)
- Ændring fra minimumsbeskattet til kontoførende investeringsforening (C.D.1.1.10.8.5 Ændring fra minimumsbeskattet til kontoførende investeringsforening)
- Opdeling af minimumsbeskattet afdeling i andelsklasser - vedtægtsændring (C.D.1.1.10.8.6).
Se også
Se også afsnit
- C.D.1.1.10.7 "Investeringsforeninger - generelt om bevisudstedende investeringsforeninger"
- C.D.1.1.10.10 "Investeringsforeninger, SIKAV'er og værdipapirfonde - bevisudstedende minimumsbeskattede - opgørelse af minimumsindkomsten"
- C.D.1.1.10.11 "Investeringsforeninger - bevisudstedende akkumulerende".
Læs også:
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
,, Selvom ens aktier faktisk er steget i værdi, står man altså tilbage med en skattegæld, som end ikke kan dækkes af værdien af aktierne på aktiesparekontoen.
Beregn, hvad regeringens skattereform betyder for din skat: Skattereform 2023.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
