A.A.8.2.2.2.2.5 Forsæt eller grov uagtsomhed
Reglen kan kun anvendes på Skatteforvaltningens initiativ og er derfor ikke relevant, når borgeren beder om genoptagelse.
Reglen i SFL (skatteforvaltningsloven) § 27, stk. 1, nr. 5, kan kun anvendes på Skatteforvaltningens initiativ, jf. bemærkningerne til L 175 af 12. marts 2003 og SKM2015.427.BR (nu SKM2016.585.VLR).
Reglen giver ikke grundlag for nedsættelse efter anmodning, hvis den skattepligtige eller nogen på dennes vegne, fx en revisor, har handlet groft uagtsomt. Se SKM2002.371.LSR.
For så vidt angår selvanmeldere henvises der til afsnittet om særlige omstændigheder A.A.8.2.2.2.2.8 Særlige omstændigheder.
Se den tilsvarende bestemmelse vedrørende moms og afgifter SFL (skatteforvaltningsloven) § 32, stk. 1, nr. 3. Se A.A.8.3.2.2.2.3 Forsæt eller grov uagtsomhed.
Oversigt over domme, kendelser, afgørelser, SKM-meddelelser mv.
| Afgørelse | Afgørelsen i stikord | Yderligere kommentarer |
| Byretsdomme | ||
| SKM2015.427.BR | Retten bemærkede, at SFL (skatteforvaltningsloven) § 27, stk. 1, nr. 5, og SFL (skatteforvaltningsloven) § 32, stk. 1, nr. 3, i henhold til forarbejderne kun kan anvendes på SKATs initiativ. | Stadfæstet i SKM2016.585.VLR, hvor påstanden om genoptagelse i henhold til SFL (skatteforvaltningsloven) § 27, stk. 1, nr. 5, og SFL (skatteforvaltningsloven) § 32, stk. 1, nr. 3, ikke blev fremført. |
| Landsskatteretskendelser | ||
| SKM2002.371.LSR | Revisors grove uagtsomhed ikke grundlag for nedsættelse. |
Læs også:
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
,, Selvom ens aktier faktisk er steget i værdi, står man altså tilbage med en skattegæld, som end ikke kan dækkes af værdien af aktierne på aktiesparekontoen.
Beregn, hvad regeringens skattereform betyder for din skat: Skattereform 2023.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
