C.A.8.4.4 Samlivsstatus ændret ved separation eller skilsmisse
Indhold
Dette afsnit handler om reglerne for beskatning af indkomster fra fælles virksomhed, hvis den skattemæssige status for ægtefællerne ændres ved separation eller skilsmisse i løbet af indkomståret.
Afsnittet indeholder:
- Regel
- Lønaftale.
Regel
Er samlivet ophørt ved separation eller skilsmisse i løbet af indkomståret, medregnes indkomst vedrørende virksomheden indtil samlivets ophør ved indkomstopgørelsen for den ægtefælle, der i overvejende grad har drevet virksomheden. Se KSL (kildeskatteloven) § 25 A, stk. 6.
Hvis den anden ægtefælle ejer virksomheden, skal denne ægtefælle beskattes af virksomhedens indkomst fra tidspunktet for samlivets ophør.
Resultatet af virksomheden kan fordeles mellem ægtefællerne efter den friere fordelingsregel indtil tidspunktet for samlivets ophør. Derefter skal resultatet fordeles efter skattelovgivningens almindelige regler.
Reglerne om overførsel til medarbejdende ægtefælle må ikke anvendes i det indkomstår, hvor samlivet i skattemæssig forstand ophører. Se KSL (kildeskatteloven) § 25 A, stk. 3, modsætningsvis.
Lønaftale
En lønaftale mellem ægtefællerne har virkning indtil samlivet anses for ophævet i skattemæssig forstand. Se KSL (kildeskatteloven) § 25 A, stk. 7. Dette gælder også i den situation, hvor det er den ægtefælle, der har status som lønmodtager, der ejer virksomheden.
Hvis det er den samme ægtefælle, der ejer og driver virksomheden, skal lønaftalen anses som en almindelig lønaftale efter udløbet af det indkomstår, hvor samlivet er faktisk ophævet eller på tidspunktet for separation eller skilsmisse.
Læs også:
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
,, Selvom ens aktier faktisk er steget i værdi, står man altså tilbage med en skattegæld, som end ikke kan dækkes af værdien af aktierne på aktiesparekontoen.
Beregn, hvad regeringens skattereform betyder for din skat: Skattereform 2023.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
