C.D.4.1.9 Tilbagebetaling af CFC-skat for selskaber og fonde
Hvis eventuelt udskudte udenlandske skatter betales, kan indkomsten allerede være blevet CFC-beskattet i Danmark. Indkomsten skal imidlertid ikke dobbeltbeskattes. Der er indført en tilbagebetalingsordning af CFC-skat, hvis de samlede betalte udenlandske skatter sammen med de samlede betalte CFC-skatter skulle komme til at overstige den danske skat på CFC-indkomsten. Se SEL (selskabsskatteloven) § 32, stk. 13.
Hvis et moderselskab har betalt CFC-skat, kan den betalte CFC-skat modregnes i moderselskabets øvrige skatter i senere år. Det kan dog kun ske i det omfang, datterselskabets betalte skatter efter SEL (selskabsskatteloven) § 32, stk. 11, og betalte skatter efter SEL (selskabsskatteloven) § 32 overstiger summen af den danske skat af datterselskabets indkomst for det pågældende og mellemliggende indkomstår.
De tre indkomstår som ligger før det første indkomstår, hvor datterselskabet opfylder betingelserne i SEL (selskabsskatteloven) § 32, stk. 1, kan medregnes i opgørelsen. Se SEL (selskabsskatteloven) § 32, stk. 13, 1. pkt. En betingelse herfor er, at moderselskabet i hele perioden har været moderselskab for datterselskabet. Se SEL (selskabsskatteloven) § 32, stk. 6.
Læs også:
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
,, Selvom ens aktier faktisk er steget i værdi, står man altså tilbage med en skattegæld, som end ikke kan dækkes af værdien af aktierne på aktiesparekontoen.
Beregn, hvad regeringens skattereform betyder for din skat: Skattereform 2023.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
