D.A.11.4.4.8 Anden fast ejendom end bygninger ML § 39, stk. 5
Ifølge ML (momsloven) § 39, stk. 5 kan moms vedrørende anlæg, reparation og vedligeholdelse og lign. af anden fast ejendom end bygninger fradrages med en andel, som skal opgøres efter reglerne i ML (momsloven) § 38, stk. 1 og 2.
Som eksempler på anvendelsesområdet for ML (momsloven) § 39, stk. 5 kan nævnes:
- Grunde
- Havne mv.
Moms af anlægs-, reparations- og vedligeholdelsesudgifter ved anden fast ejendom end bygninger, skal altså behandles efter de regler, der gælder for delvis fradragsret for moms ved blandet anvendelse, jf. ML (momsloven) § 38, stk. 1, eller de regler, der gælder for delvis fradragsret for moms, jf. ML (momsloven) § 38, stk. 2, hvor aktivet udover at blive brugt i den registreringspligtige virksomhed også anvendes til virksomheden uvedkommende formål, herunder privat. Se afsnit D.A.11.3 Fuld fradragsret ML § 37, stk. 1 om ML (momsloven) § 38 og ML (momsloven) § 39.
Se også
Se også afsnit D.A.11.4.4.9 Delvis fradragsret for moms ved tilkørselsveje ML § 40, stk. 1 om at moms af udgifter til vedligeholdelse af tilkørselsveje, fradrages efter ML (momsloven) § 40, stk. 1, der indeholder en særlig forenklet opgørelsesmåde for tilkørselsveje til momsregistreret landbrugsejendom.
Læs også:
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
,, Selvom ens aktier faktisk er steget i værdi, står man altså tilbage med en skattegæld, som end ikke kan dækkes af værdien af aktierne på aktiesparekontoen.
Beregn, hvad regeringens skattereform betyder for din skat: Skattereform 2023.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
