C.A.4.3.1 Generelle fradrag for lønmodtagere
Indhold
Dette afsnit handler om en række fradrag, som alle eller større grupper af lønmodtagere kan have.
Afsnittet indeholder:
- Om fradrag for lønmodtagere (C.A.4.3.1.1 Om fradrag for lønmodtagere)
- Udgifter til rejser, dobbelt husførelse, flytning og overarbejde (C.A.4.3.1.2 Udgifter til rejser, dobbelt husførelse, flytning og overarbejde)
- Fagforeningskontingent og arbejdsløshedsforsikring (C.A.4.3.1.3 Fagforeningskontingent og arbejdsløshedsforsikring)
- Udgifter til kurser, studierejser og faglitteratur (C.A.4.3.1.4 Udgifter til kurser, studierejser og faglitteratur)
- Repræsentationsudgifter (C.A.4.3.1.5 Repræsentationsudgifter)
- Fradrag for udgifter til arbejdsværelse, kontorhold, telefon og computer (C.A.4.3.1.6 Fradrag for udgifter til arbejdsværelse, kontorhold, telefon og computer)
- Udgifter til arbejdstøj (C.A.4.3.1.7 Udgifter til arbejdstøj)
- Lønmodtagers betaling til arbejdsgiveren for tab, som lønmodtageren har forårsaget (C.A.4.3.1.8 Lønmodtagers betaling til arbejdsgiveren for tab, som lønmodtageren har forårsaget)
- Lønmodtagerens tab ved tyveri (C.A.4.3.1.9 Lønmodtagerens tab ved tyveri)
- Afskrivning på driftsmidler (C.A.4.3.1.10 Afskrivning på driftsmidler)
- Fradrag for advokatudgifter (C.A.4.3.1.11 Fradrag for advokatudgifter)
Se også
Se også afsnit C.A.4.3.2 om fradrag for særlige persongrupper, og afsnit C.A.1 Principperne for personers indkomstopgørelse om de generelle principper for indkomstopgørelse.
Læs også:
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
,, Selvom ens aktier faktisk er steget i værdi, står man altså tilbage med en skattegæld, som end ikke kan dækkes af værdien af aktierne på aktiesparekontoen.
Beregn, hvad regeringens skattereform betyder for din skat: Skattereform 2023.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
