C.C.2.1.3.1 Kort om SL § 5 og forholdet til SL § 4
SL (statsskatteloven) § 5 indeholder en negativ afgrænsning af indkomstbegrebet i SL (statsskatteloven) § 4, idet bestemmelsen nævner de indtægter, som ikke skal medregnes til indkomsten. Bestemmelsen bygger på en grundlæggende sondring mellem indkomst (udbytte) og indkomstgrundlag (formue).
Udgangspunktet er, at selve grundlaget for erhvervelsen af indkomsten er indkomstopgørelsen uvedkommende, og at det udelukkende er afkastet af indkomstgrundlaget, der skal regnes med ved indkomstopgørelsen.
Bestemmelsen indeholder to hovedprincipper til afgrænsning af den skattepligtige indkomst efter SL (statsskatteloven) § 4:
- Indkomsten (eller tab) skal være realiseret, før det kan påvirke indkomsten. Se afsnit C.C.2.1.3.2 Realisationsprincippet om realisationsprincippet og undtagelser til dette princip.
- Indtægter, der stammer fra salg af den skattepligtiges ejendele, skal ikke regnes med til indkomsten. Se afsnit C.C.2.1.3.3 Salg og anden afståelse af aktiver om dette princip og om undtagelser til princippet.
Læs også:
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
,, Selvom ens aktier faktisk er steget i værdi, står man altså tilbage med en skattegæld, som end ikke kan dækkes af værdien af aktierne på aktiesparekontoen.
Beregn, hvad regeringens skattereform betyder for din skat: Skattereform 2023.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
