C.C.4.5 Vedvarende energianlæg
Indhold
Dette afsnit beskriver de retningslinjer, der gælder for den skattemæssige behandling af vedvarende energianlæg (VE-anlæg), fx vindmøller, biogas og solcelleanlæg.
I afsnittet beskrives reglerne for ejere af anlæg, der er erhvervsmæssige, og for anlæg, der er privat anvendt. Afsnittet beskriver også den valgfri skematiske opgørelsesmetode for fysiske personer i LL (ligningsloven) § 8 P. Desuden beskriver afsnittet, hvilken betydning valget af regelsæt har for, om anvendelsen anses for privat eller erhvervsmæssig.
Afsnittet indeholder:
- Oversigt og historik (C.C.4.5.1 Oversigt og historik)
- Beskatning efter de almindelige regler for indkomstopgørelse (C.C.4.5.2 Beskatning efter de almindelige regler for indkomstopgørelse)
- Den skematiske ordning i LL (ligningsloven) § 8 P for private VE-anlæg (C.C.4.5.3 Den skematiske ordning i LL § 8 P for private VE-anlæg)
- Ældre overgangsregler (C.C.4.5.4 Ældre overgangsregler)
- Afskrivning på vindmøller og andre VE-anlæg (C.C.4.5.5 Afskrivning på vindmøller og andre VE-anlæg)
- Andre regler for erhvervsmæssigt anvendte VE-anlæg eller VE-anlæg omfattet af LL (ligningsloven) § 8 P, stk. 2 og 3 (C.C.4.5.6 Andre regler for erhvervsmæssigt anvendte VE-anlæg eller VE-anlæg omfattet af LL § 8 P, stk. 2 og 3.).
Læs også:
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
,, Selvom ens aktier faktisk er steget i værdi, står man altså tilbage med en skattegæld, som end ikke kan dækkes af værdien af aktierne på aktiesparekontoen.
Beregn, hvad regeringens skattereform betyder for din skat: Skattereform 2023.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
