C.D.8.7.1 Fælles regler
Fælles skattepligtsbestemmelse
Der er en fælles skattepligtsbestemmelse for alle selskaber og foreninger, hvis skattepligtige indkomst ikke opgøres på grundlag af en indkomstopgørelse, men som en procentdel af formuen (andelsbeskatning). Bestemmelsen står i SEL (selskabsskatteloven) § 1, stk. 1, nr. 3.
Betingelser
Der er to betingelser for at være omfattet af andelsbeskatningen:
- Der er tale om andelsselskaber med mindst ti medlemmer.
- Omsætningen med ikke-medlemmer må ikke væsentligt eller længerevarende overstige 25 pct. af den samlede omsætning.
Se SEL (selskabsskatteloven) § 1, stk. 1, nr. 3.
I tilknytning til disse to betingelser er der i SEL (selskabsskatteloven) § 1, stk. 2 og 3, fastsat nærmere regler.
I SEL (selskabsskatteloven) § 1, stk. 2, er der fastsat regler for opgørelse af medlemskredsen.
I SEL (selskabsskatteloven) § 1, stk. 3, er der givet nærmere retningslinjer for, hvornår 25 pct.-grænsen må anses for overskredet væsentligt eller længerevarende, så andelsforeningen ikke længere kan anses for omfattet af SEL (selskabsskatteloven) § 1, stk. 1, nr. 3, og dermed af andelsbeskatningen.
Formueopgørelsen
I forbindelse ved formueopgørelsesreglerne for den skattepligtige indkomst sondres der mellem tre typer andelsselskaber:
- Indkøbsforeninger (SEL (selskabsskatteloven) § 15). Se afsnit C.D.8.7.3 Indkøbsforeninger
- Produktions- og salgsforeninger (SEL (selskabsskatteloven) § 16). Se afsnit C.D.8.7.4
- Blandede foreninger (SEL (selskabsskatteloven) § 16 A). Se afsnit C.D.8.7.5 Blandede foreninger.
Reglerne i SEL (selskabsskatteloven) § 14, stk. 2-8, anvendes ved formueopgørelsen, som lægges til grund for indkomstopgørelsen af andelsforeninger. Se afsnit C.D.8.7.2 Formueopgørelse om formueopgørelsen.
Se også
Se afsnit C.D.1.1.8 Kooperative foreninger om betingelserne for andelsbeskatning.
Læs også:
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
,, Selvom ens aktier faktisk er steget i værdi, står man altså tilbage med en skattegæld, som end ikke kan dækkes af værdien af aktierne på aktiesparekontoen.
Beregn, hvad regeringens skattereform betyder for din skat: Skattereform 2023.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
