C.H.4.7 Opkrævning og efterregulering af ejendomsskatter
Indhold
Dette afsnit beskriver reglerne for, hvordan henholdsvis opkrævning af ejendomsværdiskat og grundskyld foretages fra 1. januar 2024. Desuden beskrives reglerne for den efterregulering, der skal ske, hvis opkrævningen er sket på grundlag af foreløbige vurderinger for 2022 og 2023.
Afsnittet indeholder:
- Opkrævning af ejendomsværdiskat (C.H.4.7.1 Opkrævning af ejendomsværdiskat)
- Opkrævning af grundskyld (C.H.4.7.2 Opkrævning af grundskyld)
- Autoritativt register (C.H.4.7.3 Autoritativt register)
- Beskatning og efterregulering som følge af de foreløbige vurderinger for 2022 og 2023 (C.H.4.7.4 Beskatning og efterregulering som følge af foreløbige vurderinger for 2022 og 2023).
Se også
Se også afsnit
- C.H.4.2.5.1 om beregningsgrundlag, satser og nedslag for ejendomsværdiskat for danske ejendomme
- C.H.4.3.4 om beregning og satser for grundskylden
- C.H.4.5.1 Rabatordning for ejendomsværdiskat og grundskyld
- C.H.4.5.2 Stigningsbegrænsningsordning for grundskyld
- A.B.4.5.7 Indbetaling af ejendomsskatter til skattekontoen.
Læs også:
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
,, Selvom ens aktier faktisk er steget i værdi, står man altså tilbage med en skattegæld, som end ikke kan dækkes af værdien af aktierne på aktiesparekontoen.
Beregn, hvad regeringens skattereform betyder for din skat: Skattereform 2023.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
