F.A.4.4.1 Generelt om kriterier for AEO status
For at opnå AEO-status er der fire eller fem hovedkriterier som den ansøgende økonomiske operatør skal opfylde, afhængigt af, om der søges om en AEOC-bevilling, AEOS-bevilling, eller én samlet bevilling.
Rammerne for disse kriterier fremgår af EUTK art. 39 og GF art. 24-28. Alle krav for den pågældende bevillingstype skal være opfyldt.
Som udgangspunkt skal kriterierne være overholdt inden for en treårig periode før virksomheden søger om en AEO-bevilling.
Det er dog muligt for virksomheder at søge om en AEO-bevilling, hvis de har været etableret i mindre end tre år på ansøgningstidspunktet. I disse tilfælde vurderes kriterierne ud fra de oplysninger, som toldmyndighederne har tilgængelige bl.a. regnskaber og anden relevant information.
Det er således ikke en hindring for udstedelse af en AEO-bevilling, at en ansøger har været etableret i mindre end tre år.
Læs også:
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
,, Selvom ens aktier faktisk er steget i værdi, står man altså tilbage med en skattegæld, som end ikke kan dækkes af værdien af aktierne på aktiesparekontoen.
Beregn, hvad regeringens skattereform betyder for din skat: Skattereform 2023.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
