F.A.8.1.2 Lovgrundlag
Indførelse af foranstaltninger til beskyttelse mod dumping og subsidiering er behandlet i GATT (nu WTO) og optaget i artikel VI i Den almindelige overenskomst om told og udenrigshandel.
| Lovgrundlaget i EU: | ||
| For så vidt angår; | Findes i; | Forordningens formål; |
| beskyttelse mod dumpingimport fra lande, der ikke er medlemmer af Den Europæiske Union | RFO 2016/1036 af 8.06.2016 | Fastlægger proceduren for indførsel af antidumpingforanstaltninger med det formål at sikre fair konkurrence på EU-markedet. |
| beskyttelse mod subsidieret indførsel fra lande, der ikke er medlemmer af Den Europæiske Union | RFO 2016/1037 af 8.06.2016 | Fastlægger EU-reglerne for indførelse af udligningstold med det formål at kompensere for eventuelle subsidier, der har medført skade for konkurrenterne i EU. |
| foranstaltninger, som Unionen kan træffe på grundlag af en rapport vedtaget af WTO's Tvistbilæggelsesorgan vedrørende antidumping- og antisubsidieforanstaltninger | Europa-Parlamentets forordning (EU) 2015/476 af 11. marts 2015 (EUT L 83 af 27. marts 2015) | Fastlægger, hvilke foranstaltninger EU-Kommissionen kan træffe, når Instansen til Bilæggelse af Tvister (DSB) har vedtaget en rapport om antidumping- og antisubsidieforanstaltninger. |
| de foranstaltninger, som Unionen kan træffe med hensyn til den kombinerede virkning af antidumping- eller antisubsidieforanstaltninger sammen med beskyttelsesforanstaltninger | Rådets forordning (EU) nr. 2015/477 af 11. marts 2015 (EUT L 83 af 27. marts 2015) | Giver EU-Kommissionen mulighed for at vedtage beskyttelsesforanstaltninger for at beskytte EU's industri mod uredelig konkurrence, som er forårsaget af pludselige og uforudsete importstigninger. |
Bemærk:
Antidumpingtold og udligningstold for konkrete varer indføres gennem EU-retskilder, herunder via forordninger.
Læs også:
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
,, Selvom ens aktier faktisk er steget i værdi, står man altså tilbage med en skattegæld, som end ikke kan dækkes af værdien af aktierne på aktiesparekontoen.
Beregn, hvad regeringens skattereform betyder for din skat: Skattereform 2023.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
