Til forside TAX.DK - skat & afgift
Den Juridiske Vejledning 2026-1
<< >>

C.C.5.2.2.7.3 Ejendomme der ikke kun anvendes til bolig og erhverv

Indhold

Dette afsnit beskriver reglerne for ejendomme, der ikke kun anvendes af ejeren til boligformål og erhvervsmæssige formål.

Afsnittet indeholder:

  • Regel
  • Vurdering af om erhvervsmæssige anvendelse er væsentlig

Regel

For ejendomme, der ikke kun anvendes til boligformål og erhvervsmæssige formål, gælder det fortsat, at den erhvervsmæssige del af ejendommen indgår i virksomhedsordningen, når ejendommen anvendes erhvervsmæssigt i væsentligt omfang. Se VSL § 1, stk. 3, 2. pkt. Det kan fx være ejendomme, der også anvendes til hobbyvirksomhed.

Vurdering af om erhvervsmæssige anvendelse er væsentlig

Vurderingen af, om den erhvervsmæssige anvendelse er væsentlig, skal følge den praksis, der var gældende før ændringen af bestemmelsen ved lov nr. 688, af 8. juni 2017, hvor det var afgørende, om den erhvervsmæssige anvendelse udgjorde mindst 25 pct. af ejendommens værdi.

Væsentlighedskravet skal være opfyldt på tidspunktet for indtræden i virksomhedsordningen. Dog vil fx en ændret faktisk benyttelse af en blandet benyttet ejendom kunne påvirke muligheden for at anvende virksomhedsordningen på den erhvervsmæssige del af ejendommen. Hvis eksempelvis et areal, der tidligere har været anvendt erhvervsmæssigt, overgår til privat benyttelse, vil der kunne være grundlag for at vurdere, hvorvidt væsentlighedskravet fortsat kan anses for opfyldt på tidspunktet for den ændrede benyttelse. Hvis væsentlighedskravet konkret ikke kan anses for opfyldt længere, vil den erhvervsmæssige del ikke længere kunne indgå i virksomhedsordningen. Det vil medføre en hævning i hæverækkefølgen efter VSL § 5, stk. 1.

Ved den ændrede formulering i 2017 af VSL § 1, stk. 3, 2. pkt. var det hensigten at sikre, at de samme ejendomme kan indgå i virksomhedsordningen efter vedtagelsen af den ny ejendomsvurderingslov. Se de almindelige bemærkninger til lovforslag L212 (FT 2016/17).

Om en ejendom vil opfylde væsentlighedskravet, vil skulle afgøres efter en konkret vurdering, der i overvejende grad vil blive baseret på, om værdien af den erhvervsmæssige del af ejendommen vurderes at udgøre mindst 25 pct. af ejendommens samlede værdi.

Den nye skematiske metode (se ovenfor) vil kunne være retningsgivende i forhold til væsentlighedsvurderingen efter VSL § 1, stk. 3, 2. pkt., for de tilfælde, hvor en ejendom ikke kun anvendes af ejeren til boligformål og erhvervsmæssige formål, f.eks. hvis en del af ejendommen anvendes til hobbyvirksomhed. 

Den nye skematiske metode er således udtryk for en værdimæssig fordeling af en ejendom, der vil kunne være retningsgivende i forhold til i væsentlighedsvurderingen efter VSL § 1, stk. 3, 2. pkt., på samme vis som det har været tilfældet med den værdimæssige fordeling af en ejendom, der hidtil har været foretaget i henhold til EVL § 35 a.

Kilde: Ligningsvejledningen/Den Juridiske Vejledning

Læs også:
BEREGNER
Med Skatteberegning 2026, kan du beregne skatten for indkomståret 2026. Da skatteberegneren har form af et Excel-regneark, er det muligt at gemme de indtastede oplysninger på din egen computer. Skal du beregne skatten for indkomståret 2025, skal du i stedet benytte Skatteberegning 2025.
,, Kollegaen, professor Frederik Waage, antyder i artiklen, at dommernes tendens til at lade staten vinde kan skyldes dommernes manglende ekspertise på skatteområdet.
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
Kommuneskatte­procenterne bliver lagt til grund ved skatteberegningen for indkomståret 2026. Afgørende er, i hvilken kommune man havde bopæl den 5. september 2025.

,, Som advokat på borgernes side er det min oplevelse, at domstolene ikke udøver tilstrækkelig kontrol med forvaltningen

Højesteretsadvokat Michael Serup: Borgerne vinder kun otte procent af de skattesager, der indbringes for domstolene - afspejler det god retssikkerhed eller manglen på samme?, Berlingske 24. juli 2025

Skattesager
Befordring
Rejse
Erhvervsmæssige udgifter
Personalegoder
Lønmodtagere
Virksomheder
Ægteskab og samliv
Børn
Bolig og fast ejendom
Motor
Pension
Aktier og obligationer
Gaver
Arv
Arbejde i udlandet
Flytning til og fra Danmark
Told og afgift
! Materialet på TAX.DK har alene til formål at informere generelt om udvalgte retsregler. Har du behov for at træffe beslutning om, hvorvidt - og i givet fald hvordan - du skal handle i et konkret tilfælde, bør du altid søge bistand hos en skatterådgiver eller anmode om et bindende svar fra SKAT.