C.H.2.1.8 Afståelses- og anskaffelsessummen ved afståelse og erhvervelse af fast ejendom
Indhold
Dette afsnit definerer afståelses- og anskaffelsessummen ved overdragelse/erhvervelse af fast ejendom.
Afsnittet indeholder:
- Afståelses- og anskaffelsessummen ved almindeligt salg/køb (C.H.2.1.8.1 Afståelses- og anskaffelsessummen ved almindeligt salg/køb)
- Afståelses- og anskaffelsessummen ved andre overdragelser end almindeligt salg/køb (C.H.2.1.8.2 Afståelses- og anskaffelsessummen ved andre overdragelser end almindeligt salg/køb)
- Fradrag i afståelsessummen (C.H.2.1.8.3 Fradrag i afståelsessummen)
- Købsomkostninger og andre tillæg til anskaffelsessummen, bortset fra forbedringer (C.H.2.1.8.4 Købsomkostninger og andre tillæg til anskaffelsessummen, bortset fra forbedringer)
- Genbeskatning af fradrag ved indkomstopgørelsen (C.H.2.1.8.5 Genbeskatning af fradrag ved indkomstopgørelsen).
Bemærk
Ved opgørelse af den skattepligtige fortjeneste skal sælgeren kontantomregne sin anskaffelsessum.
Kontantomregning omtales ikke i dette afsnit, men derimod i afsnit (C.H.2.1.9.3 Kontantomregning af anskaffelses- og afståelsessummen).
Sælgeren kan regulere anskaffelsessummen med bl.a. udgifter til forbedringer, der ikke er fratrukket ved den løbende indkomstopgørelse, når han eller hun opgør sin skattepligtige anskaffelsessum. Disse reguleringer er heller ikke omtalt i dette afsnit, men behandles særskilt i afsnit (C.H.2.1.9.6.2 Forhøjelse af anskaffelsessummen) om forhøjelse af anskaffelsessummen.
Læs også:
Med Skatteberegning 2023, kan du beregne skatten for indkomståret 2023. Da skatteberegneren har form af et Excel-regneark, er det muligt at gemme de indtastede oplysninger på din egen computer. Skal du beregne skatten for indkomståret 2022, skal du i stedet benytte Skatteberegning 2022.
,, Skattemyndighedernes opgave er at forvalte den lovgivning, som gælder på skatteområdet. Ved varetagelsen af denne opgave skal myndighederne opretholde borgernes tillid til, at myndighederne holder sig til lovgrundlaget. Den opretholdes ikke, hvis myndighederne giver skatteyderen en opfattelse af, at en lovbunden afgørelse - f.eks. en skatteansættelse - er genstand for forhandling med SKAT.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed

