A.A.10.1.1 Klagestruktur
Indhold
Dette afsnit handler om klagestrukturen på Skatteforvaltningens område.
Regel
Afgørelser truffet af Skatteankestyrelsen, et skatteankenævn, et vurderingsankenævn, et motorankenævn eller Landsskatteretten kan ikke indbringes for anden administrativ myndighed.
Se SFL (skatteforvaltningsloven) § 35 f.
Afgørelser truffet af Skatteforvaltningen kan således kun påklages til én anden administrativ myndighed.
Se om skatteankenævnenes kompetence SFL (skatteforvaltningsloven) § 5 og afsnit A.A.1.6.1.2 Opgaver.
Se om vurderingsankenævnenes kompetence SFL (skatteforvaltningsloven) § 6 og afsnit A.A.1.6.2.2 Opgaver.
Se om motorankenævnenes kompetence SFL (skatteforvaltningsloven) § 7 og afsnit A.A.1.6.3.2 Opgaver.
Se om Landskatterettens kompetence SFL (skatteforvaltningsloven) § 11 og afsnit A.A.1.7 Landsskatteretten.
Se om Skatteankestyrelsens kompetence SFL (skatteforvaltningsloven) § 4 a som ændret ved lov nr. 278 af 17. april 2018, BEK nr. 967 af 28/06/2023 og afsnit A.A.1.8 Skatteankestyrelsen.
Skatteankenævnenes, vurderingsankenævnenes, motorankenævnenes, Skatteankestyrelsens og Landsskatterettens kendelser kan indbringes for domstolene.
Se SFL § 49 og afsnit A.A.10.3 om domstolsprøvelse.
Skatteforvaltningens afgørelser kan ikke påklages til Skatteministeriets departement. Se SFL (skatteforvaltningsloven) § 14, stk. 2, og BEK nr. 936 af 27. juni 2018 § 1, stk. 1.
Følgende afgørelser truffet af Skatteforvaltningen og Spillemyndigheden kan dog påklages til Skatteministeriets departement:
- Afgørelser i disciplinærsager.
- Afgørelser om uansøgt afsked, med undtagelse af afgørelser om uansøgt afsked af tjenestemænd i lønramme 36 og derover
Se SFL (skatteforvaltningsloven) § 14, stk. 2, og BEK nr. 936 af 27. juni 2018 § 1, stk. 2.
Der er klageadgang til Skatterådet vedrørende afgørelser om omlægning af indkomstår i henhold til SEL § 31B, stk. 1. Se BEK. nr. 464 af 22/05/2007 § 1, stk. 2.
Herudover findes der på udvalgte områder særlige klageregler. Se afsnit A.A.10.1.2 Særlige klageregler.
Bemærk
Skatteforvaltningens afgørelser om hvorvidt konkursboer er skattepligtige, påklages efter hovedreglen. Se afsnit C.C.9.2 Fælles regler om skattepligt for selskaber og fysiske personer under konkurs.
Skatteforvaltningens afgørelser om regulering af fremførte tabs- eller underskudssaldi, påklages efter hovedreglen.
Læs også:
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
,, Selvom ens aktier faktisk er steget i værdi, står man altså tilbage med en skattegæld, som end ikke kan dækkes af værdien af aktierne på aktiesparekontoen.
Beregn, hvad regeringens skattereform betyder for din skat: Skattereform 2023.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
