F.A.9.6 Fælles begreber for præferenceordningerne
Indhold
EU's handelsaftaler med 3. lande indeholder alle en oprindelsesprotokol, hvor mange af begreberne i de enkelte aftaler, går igen. Dvs. oprindelsesprotokollen indeholder regler som skal fastsætte varernes præferenceoprindelse. Nedenfor vil der blive gennemgået nogle af de overordnede begreber. Selvom der er ligheder i protokollerne, er der nuanceforskelle i de forskellige aftaler, hvorfor det vil være nødvendigt med opslag i de enkelte oprindelsesprotokoller for at fastslå, hvilke oprindelsesregler der gælder netop for det specifikke produkt, under den aftale som ønskes benyttet.
Afsnittet indeholder en oversigt over fællesbegreber for præferenceordningerne
- Præferenceoprindelse (F.A.9.6.1 Præferenceoprindelse)
- Listeregler/produktspecifikke regler (PSR) (F.A.9.6.2 Listeregler/produktspecifikke regler (PSR))
- Utilstrækkelige bearbejdninger eller forarbejdninger eller utilstrækkelig produktion (F.A.9.6.3 Utilstrækkelige bearbejdninger eller forarbejdninger eller utilstrækkelig produktion)
- Præferencedokumentation (F.A.9.6.4 Præferencedokumentation)
- Undtagelse fra kravet om oprindelsesdokumentation (F.A.9.6.5 Undtagelse fra kravet om oprindelsesdokumentation)
- Territorialprincippet (F.A.9.6.6)
- Generel toleranceregel (F.A.9.6.7)
- Kumulation (F.A.9.6.8)
- Forbud mod toldgodtgørelse eller toldfritagelse (drawback) (F.A.9.6.9 Forbud mod toldgodtgørelse eller toldfritagelse (drawback))
- Direkte transport (F.A.9.6.10)
- Regnskabsmæssig adskillelse af materialer med og uden oprindelse (F.A.9.6.11)
- Verifikation (F.A.9.6.12)
- Oversigt over domme, kendelser, afgørelser, SKM-meddelelser mv. (F.A.9.6.13 Oversigt over domme, kendelser, afgørelser, SKM-meddelelser mv.)
Læs også:
Med Skatteberegning 2026, kan du beregne skatten for indkomståret 2026. Da skatteberegneren har form af et Excel-regneark, er det muligt at gemme de indtastede oplysninger på din egen computer. Skal du beregne skatten for indkomståret 2025, skal du i stedet benytte Skatteberegning 2025.
,, Kollegaen, professor Frederik Waage, antyder i artiklen, at dommernes tendens til at lade staten vinde kan skyldes dommernes manglende ekspertise på skatteområdet.
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
Kommuneskatteprocenterne bliver lagt til grund ved skatteberegningen for indkomståret 2026. Afgørende er, i hvilken kommune man havde bopæl den 5. september 2025.
,, Som advokat på borgernes side er det min oplevelse, at domstolene ikke udøver tilstrækkelig kontrol med forvaltningen
Højesteretsadvokat Michael Serup: Borgerne vinder kun otte procent af de skattesager, der indbringes for domstolene - afspejler det god retssikkerhed eller manglen på samme?, Berlingske 24. juli 2025
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
