D.A.6.2.6 Faktisk benyttelse eller udnyttelse
Indhold
Dette afsnit beskriver begrebet faktisk benyttelse eller udnyttelse og de typer af ydelser, som udnyttelseskriteriet anvendes på.
Afsnittet indeholder:
- Kort om faktisk benyttelse eller udnyttelse (D.A.6.2.6.1 Kort om faktisk benyttelse eller udnyttelse (formål, lovgrundlag, afgrænsning mv.))
- Fastlæggelse af stedet for den faktiske benyttelse eller udnyttelse (D.A.6.2.6.2 Fastlæggelse af stedet for den faktiske udnyttelse)
- Overdragelse af rettigheder ML (momsloven) § 21 d, stk. 1, nr. 1 (D.A.6.2.6.3 Overdragelse af rettigheder ML § 21 d, stk. 1, nr. 1)
- Reklameydelser ML (momsloven) § 21 d, stk. 1, nr. 2 (D.A.6.2.6.4 Reklameydelser ML § 21 d, stk. 1, nr. 2)
- Rådgivning ML (momsloven) § 21 d, stk. 1, nr. 3 (D.A.6.2.6.5 Rådgivning ML § 21 d, stk. 1, nr. 3)
- Forpligtelse til undladelse ML (momsloven) § 21 d, stk. 1, nr. 4 (D.A.6.2.6.6 Forpligtelse til undladelse ML § 21 d, stk. 1, nr. 4)
- Visse finansielle ydelser ML (momsloven) § 21 d, stk. 1, nr. 5 (D.A.6.2.6.7 Visse finansielle ydelser ML § 21 d, stk. 1, nr. 5)
- Arbejdskraft ML (momsloven) § 21 d, stk. 1, nr. 6 (D.A.6.2.6.8 Arbejdskraft ML § 21 d, stk. 1, nr. 6)
- Udlejning af løsøregenstande ML (momsloven) § 21 d, stk. 1, nr. 7 (D.A.6.2.6.9 Udlejning af løsøregenstande ML § 21 d, stk. 1, nr. 7)
- Transport og transmission af gas, elektricitet, varme og kulde ML (momsloven) § 21 d, stk. 1, nr. 8 (D.A.6.2.6.10 Transport og transmission af gas, elektricitet, varme og kulde ML § 21 d, stk. 1, nr. 8)
- Teleydelser ML § 21 c, stk. 4 (D.A.6.2.6.11)*
- Radio- og tv-spredningsydelser ML § 21 c, stk. 5 (D.A.6.2.6.12)*.
*) For så vidt angår teleydelser og radio- og tv-spredningstjenester, så kan leveringsstedet fra 2015 alene flyttes i henhold til udnyttelseskriteriet, når ydelserne leveres til afgiftspligtige personer.
Bemærk
Bemærk at afsnittet ikke handler om, hvordan udnyttelseskriteriet anvendes til at fravige de normale leveringsstedsregler. Dette er beskrevet i afsnittene om de forskellige leveringsstedsregler.
En samlet skematisk oversigt over udnyttelseskriteriets anvendelse på teleydelser, radio- og tv-spredningsydelser og ydelser nævnt i ML (momsloven) § 21 d, stk. 1, findes dog i afsnit D.A.6.2.6.2 Fastlæggelse af stedet for den faktiske udnyttelse om fastlæggelse af stedet for den faktiske benyttelse eller udnyttelse.
Se også
Udnyttelseskriteriets anvendelse til at fravige de normale leveringstedsregler er beskrevet i disse afsnit:
- Afsnit D.A.6.2.4.2 Flytning af leveringsstedet ud af Danmark i henhold til udnyttelseskriteriet ML § 16, stk. 2 om flytning af leveringsstedet ud af Danmark i henhold til udnyttelseskriteriet ML (momsloven) § 16, stk. 2
- Afsnit D.A.6.2.4.3 Flytning af leveringsstedet til Danmark i henhold til udnyttelseskriteriet ML § 16, stk. 3 om flytning af leveringsstedet til Danmark i henhold til udnyttelseskriteriet ML (momsloven) § 16, stk. 3
- Afsnit D.A.6.2.5.2 Flytning af leveringsstedet ud af Danmark i henhold til udnyttelseskriteriet ML § 16, stk. 5 om flytning af leveringsstedet ud af Danmark i henhold til udnyttelseskriteriet ML (momsloven) § 16, stk. 5
- Afsnit D.A.6.2.5.3 Flytning af leveringsstedet til Danmark i henhold til udnyttelseskriteriet ML § 16, stk. 6 om flytning af leveringsstedet til Danmark i henhold til udnyttelseskriteriet ML (momsloven) § 16, stk. 6
- Afsnit D.A.6.2.8.13 Diverse ydelser, der leveres til kunder udenfor EU ML § 21 d om diverse ydelser, der leveres til kunder udenfor EU ML (momsloven) § 21 d.
Læs også:
Med Skatteberegning 2023, kan du beregne skatten for indkomståret 2023. Da skatteberegneren har form af et Excel-regneark, er det muligt at gemme de indtastede oplysninger på din egen computer. Skal du beregne skatten for indkomståret 2022, skal du i stedet benytte Skatteberegning 2022.
,, Skattemyndighedernes opgave er at forvalte den lovgivning, som gælder på skatteområdet. Ved varetagelsen af denne opgave skal myndighederne opretholde borgernes tillid til, at myndighederne holder sig til lovgrundlaget. Den opretholdes ikke, hvis myndighederne giver skatteyderen en opfattelse af, at en lovbunden afgørelse - f.eks. en skatteansættelse - er genstand for forhandling med SKAT.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed

