A.A.3.14.5 Hvortil skal der udveksles?
Dette afsnit indeholder
- OECD-ordningen
- DAC3-ordningen
OECD-ordningen
Under OECD-ordningen er det nødvendigt for det afsendende land at tage stilling til, til hvilket eller hvilke samarbejdende lande eller jurisdiktioner oplysninger om en tilkendegivelse skal sendes.
OECD BEPS Action 5-rapporten indeholder i tabel 5.1 en oversigt over, til hvilke lande der bør udveksles oplysninger, opdelt efter de kriterier, der figurerer i oversigten gengivet i afsnit A.A.3.14.4 Hvilke tilkendegivelser skal udveksles?:
| Type af tilkendegivelse | Lande/jurisdiktioner, der bør udveksles med |
| Skattebegunstigede ordninger | Skattemæssigt hjemsted for alle forbundne parter, med hvem skatteyderen har indgået en transaktion, som den skattebegunstigede ordning gælder for, eller som giver anledning til indkomst fra forbundne parter, som har nydt godt af en skattebegunstiget ordning + Skattemæssigt hjemsted for ultimativt moderselskab og umiddelbart moderselskab |
| Unilateral APA eller TP i øvrigt | Skattemæssigt hjemsted for alle forbundne parter, med hvem skatteyderen har indgået en transaktion, der er omfattet af APA’en eller TP-tilkendegivelsen + Skattemæssigt hjemsted for ultimativt moderselskab og umiddelbart moderselskab |
| Nedsættelse af skattemæssigt overskud | Skattemæssigt hjemsted for alle forbundne parter, med hvem skatteyderen har indgået en transaktion, som omfattes af tilkendegivelsen + Skattemæssigt hjemsted for ultimativt moderselskab og umiddelbart moderselskab |
| Fast driftssted | Skattemæssigt hjemsted for hovedkontoret eller skattemæssigt hjemsted for det faste driftssted, afhængig af, hvilket land der har afgivet tilkendegivelsen + Skattemæssigt hjemsted for ultimativt moderselskab og umiddelbart moderselskab |
| Gennemstrømning | Skattemæssigt hjemsted for enhver forbunden part, som foretager betalinger, direkte eller indirekte, til gennemstrømningen + skattemæssigt hjemsted for den ultimative reelle ejer (sædvanligvis det ultimative moderselskab) for betalinger til gennemstrømningen + i det omfang, det ikke allerede er omfattet: skattemæssigt hjemsted for det ultimative moderselskab og det umiddelbare moderselskab |
| Hybride enheder | Skattemæssigt hjemsted for det land, hvor den hybride enhed vurderes at være hjemmehørende og det land, hvor enheden er registreret uden at være skattemæssigt hjemmehørende. |
DAC3-ordningen
DAC3-ordningen går operativt ud på, at oplysninger om alle omfattede tilkendegivelser skal uploades til EU-Kommissionens centralregister. Se afsnit A.A.3.14.9.2 EU-ordningen (DAC3). Der skal derfor ikke træffes nogen beslutning om, hvilken eller hvilke medlemsstat(er) der skal modtage oplysningerne.
Derimod skal det angives, hvilken eller hvilke medlemsstat(er) en tilkendegivelse anses for at angå. Se afsnit A.A.3.14.6.2 Hvilke oplysninger skal udveksles?. Her kan der tages udgangspunkt i oversigten under afsnittet om OECD-ordningen ovenfor.
Alle EU-lande har adgang til alle oplysninger, der uploades i det centrale register, jf. DAC3 præambel nr. 4. Afgørelsens fulde tekst skal derimod kun leveres, hvis en medlemsstat beder om det og sandsynliggør, at afgørelsen er forudsigeligt relevant for beskatningen i den pågældende medlemsstat. Se DAC3 præambel nr. 16. Bevisbyrden herfor vil alt andet lige være lettere at løfte for et land, der allerede er angivet som værende berørt af tilkendegivelsen, end for de øvrige medlemsstater. Se afsnit A.A.3.14.10 Om den praktiske fremgangsmåde, når en udenlandsk tilkendegivelse ønskes leveret om fremgangsmåden, når tilkendegivelsens fulde tekst ønskes udleveret.
Læs også:
Med Skatteberegning 2025, kan du beregne skatten for indkomståret 2025. Da skatteberegneren har form af et Excel-regneark, er det muligt at gemme de indtastede oplysninger på din egen computer. Skal du beregne skatten for indkomståret 2024, skal du i stedet benytte Skatteberegning 2024.
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
,, Selvom ens aktier faktisk er steget i værdi, står man altså tilbage med en skattegæld, som end ikke kan dækkes af værdien af aktierne på aktiesparekontoen.
Beregn, hvad regeringens skattereform betyder for din skat: Skattereform 2023.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
,, Selvstændige, der driver deres virksomhed som et ApS eller et A/S, vil således igen kunne få omkostningsgodtgørelse, når en afgørelse fra SKAT indbringes for Landsskatteretten eller de almindelige domstole.
Kommuneskatteprocenterne bliver lagt til grund ved skatteberegningen for indkomståret 2025. Afgørende er, i hvilken kommune man havde bopæl den 5. september 2024.
Oprindeligt ville regeringen sætte grænsen ned til 25%, men efter aftale med de Konservative har regeringen nu stillet forslag til Folketinget om, at grænsen sættes ned til 50%.
Beregn, hvad det koster dig at sætte arbejdstiden et par timer ned om ugen.
,, Skattemyndighedernes opgave er at forvalte den lovgivning, som gælder på skatteområdet. Ved varetagelsen af denne opgave skal myndighederne opretholde borgernes tillid til, at myndighederne holder sig til lovgrundlaget. Den opretholdes ikke, hvis myndighederne giver skatteyderen en opfattelse af, at en lovbunden afgørelse - f.eks. en skatteansættelse - er genstand for forhandling med SKAT.
,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
