A.B.1.2.8.6.7.2.1 Indledning
I dette afsnit gennemgås de generelle due diligence-forpligtelser, som påhviler de Indberettende Platformsoperatører. De specifikke due diligence-forpligtelser, der knytter sig til de enkelte oplysninger, der skal indsamles med henblik på indberetning, er gennemgået i afsnit A.B.1.2.8.6.2 Overblik over ordningen i tilknytning til beskrivelsen af de enkelte oplysninger.
Kravene til de Indberettende Platformsoperatører og due diligence i forbindelse hermed kan i oversigtsform opsummeres således:
- Frasortering af Undtagne Sælgere. Se afsnit A.B.1.2.8.6.5.5 Undtagelse: om Undtagne Sælgere.
- Indsamling af identitetsoplysninger om Sælgere. Se afsnit A.B.1.2.8.6.6.2 Hvilke oplysninger skal indberettes?.3.3.
- Fastlæggelse af, hvor en Sælger er hjemmehørende. Se afsnit A.B.1.2.8.6.6.2 Hvilke oplysninger skal indberettes?.3.5.
- Indsamling af oplysninger om fast ejendom. Se afsnit A.B.1.2.8.6.6.2 Hvilke oplysninger skal indberettes?.4.
- Frivillig mulighed for at frasortere Sælgere, der ikke er Aktive Sælgere. Se om Aktive Sælgere afsnit A.B.1.2.8.6.5.4 Supplerende regel: om Aktive Sælgere.
- Kontrol af oplysninger om Sælgere
- Timing og gyldighed af indsamlede oplysninger.
- Overladelse af forpligtelserne til due diligence til tredjemand.
De emner, der ikke er behandlet andetsteds, gennemgås nedenfor som følger.
- Skillelinjen mellem nye og allerede etablerede Sælgere (A.B.1.2.8.6.7.2 Due diligence-forpligtelser for Indberettende Platformsoperatører.2)
- Due diligence-regler vedrørende nye Sælgere (A.B.1.2.8.6.7.2 Due diligence-forpligtelser for Indberettende Platformsoperatører.3)
- Due diligence-regler allerede etablerede sælgere (A.B.1.2.8.6.7.2 Due diligence-forpligtelser for Indberettende Platformsoperatører.4)
- Frivillig mulighed for at frasortere Sælgere, der ikke er Aktive Sælgere (A.B.1.2.8.6.7.2 Due diligence-forpligtelser for Indberettende Platformsoperatører.5)
- Gennemførelse af procedurerne for passende omhu ved tredjepart (A.B.1.2.8.6.7.2 Due diligence-forpligtelser for Indberettende Platformsoperatører.6)
- Se også afsnit A.B.1.2.8.6.5.2 Om begrebet Sælger om begrebet Sælger.
Læs også:
Med Skatteberegning 2025, kan du beregne skatten for indkomståret 2025. Da skatteberegneren har form af et Excel-regneark, er det muligt at gemme de indtastede oplysninger på din egen computer. Skal du beregne skatten for indkomståret 2024, skal du i stedet benytte Skatteberegning 2024.
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
,, Selvom ens aktier faktisk er steget i værdi, står man altså tilbage med en skattegæld, som end ikke kan dækkes af værdien af aktierne på aktiesparekontoen.
Beregn, hvad regeringens skattereform betyder for din skat: Skattereform 2023.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
,, Selvstændige, der driver deres virksomhed som et ApS eller et A/S, vil således igen kunne få omkostningsgodtgørelse, når en afgørelse fra SKAT indbringes for Landsskatteretten eller de almindelige domstole.
Kommuneskatteprocenterne bliver lagt til grund ved skatteberegningen for indkomståret 2025. Afgørende er, i hvilken kommune man havde bopæl den 5. september 2024.
Oprindeligt ville regeringen sætte grænsen ned til 25%, men efter aftale med de Konservative har regeringen nu stillet forslag til Folketinget om, at grænsen sættes ned til 50%.
Beregn, hvad det koster dig at sætte arbejdstiden et par timer ned om ugen.
,, Skattemyndighedernes opgave er at forvalte den lovgivning, som gælder på skatteområdet. Ved varetagelsen af denne opgave skal myndighederne opretholde borgernes tillid til, at myndighederne holder sig til lovgrundlaget. Den opretholdes ikke, hvis myndighederne giver skatteyderen en opfattelse af, at en lovbunden afgørelse - f.eks. en skatteansættelse - er genstand for forhandling med SKAT.
,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
