C.C.3.1.10 Overgang til dødsbo vedrørende anpartsvirksomheder. Udlæg til arvinger mv. og overdragelse mellem ægtefæller
Indhold
Dette afsnit beskriver, hvilke regler der gælder, hvis anparter overgår til et dødsbo efter ejeren eller ejerens ægtefælle eller udlægges fra dødsboet til arvinger eller udleveres til den efterlevende ægtefælle som uskiftet bo.
Afsnittet indeholder:
- Regel
- Overblik over hvornår overgang af anpartsvirksomhed anses som nyanskaffelse, sådan at virksomheden bliver omfattet af anpartsreglerne.
Regel
Hvis ejeren af anpartsvirksomheden (anparterne) dør, er det tidspunktet for, hvornår ejeren købte anparterne, der er afgørende for, om anpartsreglerne gælder for den nye ejer, der overtager anparterne efter ejerens død.
Hvis den afdøde ejer har købt anparterne før den 12. maj 1989, er virksomheden ikke omfattet af anpartsreglerne. Virksomheden bliver omfattet af anpartsreglerne, hvis overgangen til den nye ejer anses som en ny anskaffelse for den nye ejer.
Overblik over hvornår overgang af anpartsvirksomhed anses som nyanskaffelse
| Hvis ... | Så ... |
| ejeren af anpartsvirksomheden (anparterne) dør | medfører overgangen af virksomheden (anparterne) til dødsboet efter ejeren eller ejerens ægtefælle ikke, at det er en ny anskaffelse af virksomhed |
| der sker udlæg fra dødsboet til en arving, en ægtefælle eller en legatar | medfører overgangen af virksomheden (anparterne) ikke, at det er en ny anskaffelse af virksomhed for arvingen, ægtefællen eller legataren. Det gælder, selvom dødsboet er opstået ved skifte af et uskiftet bo |
| dødsboet udleveres til den længstlevende ægtefælle som uskiftet bo | medfører overgangen af virksomheden (anparterne) ikke, at det er en ny anskaffelse af virksomhed for ægtefællen |
| anpartsvirksomheden (anparterne) overdrages mellem samlevende ægtefæller | medfører overgangen af virksomheden (anparterne) ikke, at det er en ny anskaffelse af virksomhed for ægtefællen |
| anpartsvirksomheden (anparterne) overdrages mellem ægtefæller ved separation eller skilsmisse | medfører overgangen af virksomheden (anparterne) ikke, at det er en ny anskaffelse af virksomhed for ægtefællen |
| anpartsvirksomheden (anparterne) overdrages mellem nært beslægtede | medfører overdragelsen af virksomheden (anparterne), at det er en ny anskaffelse af virksomhed for modtageren. Det gælder, selvom overdragelsen er omfattet af reglerne om succession ved familieoverdragelse i levende live, jf. KSL (kildeskatteloven) § 33 C |
Læs også:
Med Skatteberegning 2025, kan du beregne skatten for indkomståret 2025. Da skatteberegneren har form af et Excel-regneark, er det muligt at gemme de indtastede oplysninger på din egen computer. Skal du beregne skatten for indkomståret 2024, skal du i stedet benytte Skatteberegning 2024.
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
,, Selvom ens aktier faktisk er steget i værdi, står man altså tilbage med en skattegæld, som end ikke kan dækkes af værdien af aktierne på aktiesparekontoen.
Beregn, hvad regeringens skattereform betyder for din skat: Skattereform 2023.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
,, Selvstændige, der driver deres virksomhed som et ApS eller et A/S, vil således igen kunne få omkostningsgodtgørelse, når en afgørelse fra SKAT indbringes for Landsskatteretten eller de almindelige domstole.
Kommuneskatteprocenterne bliver lagt til grund ved skatteberegningen for indkomståret 2025. Afgørende er, i hvilken kommune man havde bopæl den 5. september 2024.
Oprindeligt ville regeringen sætte grænsen ned til 25%, men efter aftale med de Konservative har regeringen nu stillet forslag til Folketinget om, at grænsen sættes ned til 50%.
Beregn, hvad det koster dig at sætte arbejdstiden et par timer ned om ugen.
,, Skattemyndighedernes opgave er at forvalte den lovgivning, som gælder på skatteområdet. Ved varetagelsen af denne opgave skal myndighederne opretholde borgernes tillid til, at myndighederne holder sig til lovgrundlaget. Den opretholdes ikke, hvis myndighederne giver skatteyderen en opfattelse af, at en lovbunden afgørelse - f.eks. en skatteansættelse - er genstand for forhandling med SKAT.
,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
