E.A.4.3.7.5 Opgørelse af afgift på elektricitet: El-producenter
Indhold
Dette afsnit beskriver reglerne om opgørelse og afregning af elafgift, der gælder for el-producenter.
Afsnittet indeholder:
- Måling mv. af elektricitet
- Opgørelse af den afgiftspligtige mængde.
Måling mv. af elektricitet
Afgiftspligtige omfattet af ELAL § 3, stk. 1, nr. 2 og 3 skal måle og føre regnskab over fremstillingen af elektricitet, afsætningen af elektricitet og eget forbrug af elektricitet. Se ELAL § 7, stk. 2.
Opgørelse af den afgiftspligtige mængde
El-producenter skal opgøre den afgiftspligtige mængde på grundlag af ovennævnte målinger af produktion og forbrug med videre. Se ELAL § 8, stk. 2.
Ved opgørelse af afgiften, som virksomhederne skal angive og betale, kan momsregistrerede virksomheders forbrug af elektricitet fradrages, dvs. der skal betales en afgift på 0,4 øre/kWh. Se ELAL § 11 og § 11 c.
Centrale kraftvarmeværker kan fradrage elektricitet, der er indeholdt i varmeleverancer til virksomheder, der er
- forbrugsregistrerede for varme
- registrerede for mellemhandel af varme.
Se ELAL § 8, stk. 2.
Momsregistrerede el-producenter, der forbruger den producerede elektricitet, skal dermed betale en netto-afgift af den producerede og forbrugte elektricitet. Det samme gælder for eventuelle leverancer, som virksomheder får leveret uden afgift fra en netvirksomhed.
Efter ELAL § 11 og 11 c, stk. 2 godtgøres også ovennævnte 0,4 øre/kWh for forbrug, der medgår direkte til produktion af elektricitet og til at opretholde muligheden for produktion af elektricitet.
Se også
Se også afsnit E.A.4.6.1.7 om opgørelse af godtgørelse.
Læs også:
Med Skatteberegning 2026, kan du beregne skatten for indkomståret 2026. Da skatteberegneren har form af et Excel-regneark, er det muligt at gemme de indtastede oplysninger på din egen computer. Skal du beregne skatten for indkomståret 2025, skal du i stedet benytte Skatteberegning 2025.
,, Kollegaen, professor Frederik Waage, antyder i artiklen, at dommernes tendens til at lade staten vinde kan skyldes dommernes manglende ekspertise på skatteområdet.
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
Kommuneskatteprocenterne bliver lagt til grund ved skatteberegningen for indkomståret 2026. Afgørende er, i hvilken kommune man havde bopæl den 5. september 2025.
,, Som advokat på borgernes side er det min oplevelse, at domstolene ikke udøver tilstrækkelig kontrol med forvaltningen
Højesteretsadvokat Michael Serup: Borgerne vinder kun otte procent af de skattesager, der indbringes for domstolene - afspejler det god retssikkerhed eller manglen på samme?, Berlingske 24. juli 2025
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
