C.D.1.1.10.11.1 Hvad er en bevisudstedende akkumulerende investeringsforening?
Indhold
I dette afsnit beskrives, hvad en akkumulerende investeringsforening, som omfattes af den subjektive skattepligt i SEL § 1, stk. 1, nr. 5a, er.
Afsnittet indeholder:
- Regel
- Lovbestemmelsens baggrund, formål og historik
- Oversigt over domme, kendelser, afgørelser, SKM-meddelelser m.v.
Regel
Hvis en bevisudstedende forening hverken er omfattet af LL § 16 C (minimumsbeskattet) eller ABL § 19, stk. 1 (investeringsselskab), anses foreningen for en akkumulerende investeringsforening.
Akkumulerende investeringsforeninger er skattepligtige efter SEL § 1, stk. 1, nr. 5a.
Det er ikke kun rene investeringsforeninger, som omfattes af SEL § 1, stk. 1, nr. 5a, men også foreninger som har biformål ud over investeringsvirksomheden.
Lovbestemmelsens baggrund, formål og historik
Den seneste lovbekendtgørelse af lov om indkomstbeskatning af aktieselskaber m.v. er nr. 1241 af 22. august 2022.
Se også
Se også afsnit C.D.1.1.10.1 Introduktion til afsnittet om beskatning af investeringsforeninger, investeringsselskaber, SIKAV'er, værdipapirfonde, kapitalforeninger, AIF-SIKAV'er og AIF-værdipapirfonde "Introduktion til afsnittet om beskatning af investeringsselskaber, investeringsforeninger, SIKAV'er og værdipapirfonde" under "Historikskemaer".
Oversigt over domme, kendelser, afgørelser, SKM-meddelelser mv.
Skemaet viser relevante afgørelser vedrørende kontoførende investeringsforeninger.
Afgørelse | Afgørelsen i stikord | Yderligere kommentarer |
Skatterådet | ||
SKM2013.485.SR | Skatterådet bekræftede, at investeringer i form af indskudskapital i en enhed i Zambia var omfattet af ABL § 19, dog forudsat, at antallet af deltagere, der ikke kunne anses for én deltager i henhold til ABL § 19, stk. 2, nr. 2, udgjorde mindst 8 deltagere.
Skatterådet bekræftede endvidere, at investeringerne blev omfattet af kapitel 3 i aktieavancebeskatningsloven, når grænsen på 15 pct. i ABL § 19, stk. 3, blev overskredet. Skatterådet bekræftede endeligt, at overgangen fra beskatning efter ABL § 19 skete med virkning fra begyndelsen af det indkomstår, hvor ændringen havde virkning fra, og at investorerne derfor ansås for at have afstået deres kapitalandele på dette tidspunkt. |
Læs også:












,, Som advokat på borgernes side er det min oplevelse, at domstolene ikke udøver tilstrækkelig kontrol med forvaltningen
Højesteretsadvokat Michael Serup: Borgerne vinder kun otte procent af de skattesager, der indbringes for domstolene - afspejler det god retssikkerhed eller manglen på samme?, Berlingske 24. juli 2025
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed