Den Juridiske Vejledning 2025-2
E.A.4.3.7 Opgørelse og afregning
Indhold
Dette afsnit beskriver reglerne i elafgiftsloven for opgørelse af den afgiftspligtige mængde og afregning af afgiften. Afsnittet beskriver også regler om udstedelse af fakturaer og hvilke oplysninger, som fakturaer skal indeholde.
Afsnittet indeholder:
- Generelle opgørelses- og afregningsregler for registrerede virksomheder (E.A.4.3.7.1 Generelle opgørelses- og afregningsregler for registrerede virksomheder)
- Særlige afgiftsforhold (E.A.4.3.7.2 Særlige afgiftsforhold)
- Opgørelse af afgift på elektricitet indtil 1. april 2016: Netvirksomheder (E.A.4.3.7.3 Opgørelse af afgift på elektricitet indtil 1. april 2016: Netvirksomheder)
- Opgørelse af afgift på elektricitet: Netvirksomheder (leverancer mindre end 100 GWh) (E.A.4.3.7.4 Opgørelse af afgift på elektricitet: Netvirksomheder (leverancer mindre end 100 GWh))
- Opgørelse af afgift på elektricitet: El-producenter (E.A.4.3.7.5 Opgørelse af afgift på elektricitet: El-producenter)
- Opgørelse af afgift på elektricitet: Forbrugsregistrerede virksomheder (E.A.4.3.7.6 Opgørelse af afgift på elektricitet: Forbrugsregistrerede virksomheder)
- Opgørelse af afgift på varme: Mellemhandlere af varme (E.A.4.3.7.7 Opgørelse af afgift på varme: Mellemhandlere af varme)
- Opgørelse af afgift på varme: Forbrugsregistrerede virksomheder (E.A.4.3.7.8 Opgørelse af afgift på varme: Forbrugsregistrerede virksomheder)
- Opgørelse af afgift på elektricitet: Netvirksomheder (E.A.4.3.7.9 Opgørelse af afgift på elektricitet: Netvirksomheder)
- Elhandelsvirksomheders fakturering af elafgift (E.A.4.3.7.10 Elhandelsvirksomheders fakturering af elafgift)
- Andre elhandleres fakturering af elafgift (E.A.4.3.7.11 Andre elhandleres fakturering af elafgift)
- Krav til oplysning om afgiftens størrelse til momsregistrerede virksomheder (E.A.4.3.7.12 Krav til oplysning om afgiftens størrelse til momsregistrerede virksomheder)
- Netvirksomheders fakturering ved tyveri af elektricitet (E.A.4.3.7.13 Netvirksomheders fakturering ved tyveri af elektricitet).
Se også
- OPKL §§ 2-8
- Afsnit E.A.1.4 Afgiftspligtige virksomheder og personer (registrering) om afgiftspligtige virksomheder og personer (registrering)
- Afsnit E.A.4.3.6 Afgiftens størrelse og beregning samt elvarmeafgift om afgiftens størrelse og beregning samt elvarmeafgift
- Afsnit E.A.4.3.8 Afgiftsfritagelse og afgiftsgodtgørelse om afgiftsfritagelse og afgiftsgodtgørelse
- Afsnit A.B.4.4 Angivelse og betaling af punktafgifter om angivelse og afregning af punktafgifter.
Kilde: Ligningsvejledningen/Den Juridiske Vejledning
Læs også:
BEREGNER




BEREGNER






BEREGNER


,, Som advokat på borgernes side er det min oplevelse, at domstolene ikke udøver tilstrækkelig kontrol med forvaltningen
Højesteretsadvokat Michael Serup: Borgerne vinder kun otte procent af de skattesager, der indbringes for domstolene - afspejler det god retssikkerhed eller manglen på samme?, Berlingske 24. juli 2025
Skattesager
Befordring
Rejse
Erhvervsmæssige udgifter
Personalegoder
Lønmodtagere
Virksomheder
Ægteskab og samliv
Børn
Bolig og fast ejendom
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
Motor
Pension
Aktier og obligationer
Gaver
Arv
Arbejde i udlandet
Flytning til og fra Danmark
Told og afgift
! Materialet på TAX.DK har alene til formål at informere generelt om udvalgte retsregler. Har du behov for at træffe beslutning om, hvorvidt - og i givet fald hvordan - du skal handle i et konkret tilfælde, bør du altid søge bistand hos en skatterådgiver eller anmode om et bindende svar fra SKAT.